5 nejlepších národních parků

Těžko se asi všichni shodneme, které z parků na světě, jsou ty nejkrásnější. Všichni dobře víme, že často záleží i na tom, s kým se na cestu vypravíme. Pokud je nám dobře na těle i na duši, vypadají podle toho také naše zážitky. Přesto si pár z přírodních skvostů představíme.

Krugerův národní park, Jižní Afrika

Krugerův národní park v Jižní Africe

Nic se asi nedá měřit s kouzlem a krásou africké divočiny, která má své obrovské kouzlo. Pokud jde o velkou rozlohu, nezkrocenou přírodu, čistou a nedotčenou krajinu, tak na světě budete těžce hledat místo, které by předčilo Krugerův národní park. Jde asi o nejlepší safari na světě, kde na jednom místě můžete v klidu pozorovat velké množství ptáků největší savce světa i velké predátory těsně po boku jejich kořisti. Například lvy, leopardy, levharty, slony, krokodýly, buvoly, nosorožce a žirafy. Čeká vás savana s 2 000 km silnic, mnoha kopci a 6 řekami. Jste-li milovníkem divočiny, neváhejte a vyrazte. Krugerův národní park se nachází na území Jihoafrické republiky. Pokud se sem vydáte, do jeho jižní části se úplně nejlépe dostanete z Mozambiku přímo z letiště v Maputu. Hlavní přístupové cesty jsou po Crocodille River a Malelane, asi 1,5 hodiny jízdy z Maputa. Park tvoří 350 km hranic Mozambiku a dosahuje ohromné šířky 60km. Jeho návštěva patří k nezapomenutelným zážitkům.

Národní park Sagarmatha v Nepálu

Vysoko v majestátních Himálajích, jsou součástí Národního parku Sagarmatha v Nepálu, který je na seznamu UNESCO, i 3 z 10 nejvyšších vrcholků světa včetně Mount Everestu. Naleznete zde i ledovce, někdy i 5 km dlouhé a 5 km tlusté a dech beroucí údolí zasněženého terénu. Národní park Sagarmatha, v překladu „Tvář nebes“, byl vyhlášen v roce 1976. Sagarmatha je novodobé nepálské jméno pro Mount Everest. Park má rozlohu 1 148 km2 a nadmořská výška se pohybuje od 2 845 m v Jorsalle až po nejvyšší horu světa 8 848 m. Centrum chráněné oblasti je v Namche Bazaar. Jsou zde různorodá říční údolí lemovaná rododendronovými háji i ledovcové svahy. Spatřit zde lze vzácné sněžné leopardy, malé pandy nebo černé medvědy, ale to musíte mít velké štěstí. Je zde hodně domestikovaných jaků nosících suroviny pro trekaře i horolezecké výpravy až do výšek 5 000 km. Setkáte se s buddhistickou kulturou slavných horských průvodců z národu Šerpů s domovem pod Everestem.

Národní park Fiordland na Novém Zélandu

Máte-li rádi nádherné fjordy a výlety na lodi, je Národní park Fiordland na Novém Zélandu oblast přesně pro vás. Hlavním lákadlem je Milford Sound, ale je zde také 14 dalších fjordů s romantickou atmosférou, jež se dá zakusit jen zde. Největší a zároveň nejatraktivnější novozélandský národní park najdete na jihozápadě Jižního ostrova. Je pokryt hustým, těžko proniknutelným pralesem, kde se vám bude zdát, že se zde čas. Celé území je řídce osídleno i díky klimatu a počasí. Fiordland je nejdeštivější oblastí Nového Zélandu a ročně zde spadne až 7 m srážek. Krajinu tvoří divoká údolí, kotliny, horské vrcholky i dlouhé úzké mořské zálivy s nádherně azurovou vodou. Vstoupit lze skrze malé městečko Te Anau ležící na břehu stejnojmenného jezera. Autem je to asi 2 hodiny jízdy z Queenstownu.

Národní park Galapágy v Ekvádoru

Galapágy s průzračně modrou vodou a úžasnou krajinou jsou známým rájem pro exotické živočichy, které spatříte jen zde. Ojedinělé je zde historické a vědecké zázemí parku i podpora ekologického cestovního ruchu. Můžete zde poznat Darwinovo souostroví, ekvádorské vnitrozemí a metropoli Ekvádoru Quito s památkami zapsanými v UNESCO. Je zde náhorní plošina Altipláno s vysokými, sněhem pokrytými sopkami Antisana, Cayambe a Cotopaxi. Čeká vás plavba na kánoích, nedotčený Amazonský prales, lávová pole, kaktusy, super koupání a možnost vidět zblízka život místních indiánů. Souostroví Galapágy, to je neopakovatelný čarovný svět odlehlých ostrovů v Pacifiku s bohatou endemickou faunou. Vidět zde můžete želvy sloní, tučňáky, lachtany, leguány i Darwinovy pěnkavy.

Národní park Tikal v Guatemale

Už cestou do Národního parku Tikal, můžete obdivovat mayskou kulturu. Hluboko v džungli jsou schované pozůstatky obdivuhodného mayského osídlení pocházející z doby mezi 250 – 900 n. l. s neuvěřitelnou architekturou, chrámy i různé druhy divoké zvěře. Opravdové dobrodružství lze zažít pouze 3 hodiny jízdy od městečka San Ignacio v Belize, kde leží jedna z nejvýznamnějších a současně nejrozlehlejších mayských památek. Guatemalský Tikal je vhodný pro milovníky předkolumbovské historie i ty, co hledají místa s významnou ptačí lokalitou. Rozlehlý národní park Tikal je naprosto fascinující místo, které na vás dýchne jedinečnou atmosférou. Nezapomenutelné jsou ale třeba i parky jako Chuang-lung v Číně, Národní park Kakadu v Austrálii, Národní park Iguazú v Argentině, Švýcarský národní park, Svatyně Machu Picchu v Peru nebo třeba úchvatný Národní park Komodo, který vám doslova vezme dech.

Foto: Wikimedia.org, Pinterest.com