Námořní muzeum Orebič

Městečko Orebič, tak trošku zastrčené v malé zátoce domovského poloostrova Pelješac a ostrova Marka Póla Korčulou, bylo ve středověku významným námořním centrem celého Jadranu.

Orebič
ilustrační foto: pixabay.com – croatiatipscom

Rozkvět mořeplavby, bájných kapitánů a jejich královen moří s napjatými plachtami začal ve 14. století, kdy celý poloostrov koupila Dubrovnická republika a trval až do roku 1891, kdy na moři převzala žezlo parní doprava.

Muzeum sídlí od svého založení v roce 1957 v třípatrové původní budově Staré radnice, v centru historického jádra městečka na přímořské kolonádě, pár kroků od trajektového přístavu, a asi 10 minut chůze od turisticky nejznámější zábavní pláže Trstenica, a stejně tak i od hotelových komplexů na druhé straně promenády. Z obou stran Vás k muzeu po korze dovedou klasické historické domy námořních kapitánů, které dodnes oplachují vlny moře.

Všechna patra muzea svého návštěvníka provedou všedním životem námořníků, jsou zde vystaveny nejen modely obchodních plachetnic, ale i originály námořních navigačních map, dobových kompasů a přesýpacích hodin, středověkých lékárniček, cestovních dokumentů, lodních deníků, sazebníků jízdného i nákladových listů, vyznamenání, veškerého lodního příslušenství od opravárenského nářadí po hrnce lodní kuchyně a najdete tam i lapač hvězd. Muzeum umožní i pohled do očí starých kapitánů, všechny zdi muzea jsou lemovány jejich portréty. Seznámíte se i s historií celé Orebičské oblasti od antických vykopávek přes zbytky byzantských maleb po prvokřesťanské artefakty.

Muzeum nezapomíná ani na své nejmenší návštěvníky, kterým vedle budovy s výhledem na moře postavilo dvě malé veslice, kde si děti mohou hrát na kapitány a rodiče je s láskou sledovat z pohodlí sousedící restaurace.