Poznejte Kodaň, kolébku hygge

Hlavní město Dánska, Kodaň, vás nadchne nejen svou atmosférou, historickými památkami nebo královskými zahradami, ale přenese vás také do pohádkové země Hanse Christiana Andersene a naučí vás, jak na životní styl hygge.


Zdroj: Bigstockphoto.com

Kodaň je ideálním místem na výlety a prodloužené víkendy. Není daleko a dostanete se tam letadlem, vlakem i vlastním autem. Při cestě autem ale nezapomeňte zkontrolovat platnost povinného ručení vozu. Na cestu pak nevyrážejte bez pojištění. Internetový srovnávač vám pomůže vybrat to nejlepší.

Co dělat v Kodani?

Městská turistika je základ. Určitě byste neměli opomenout památky a navštívit slavný Christiansborg, kdysi královský palác, dnes sídlo dánského parlamentu a úřadu vlády. Malou mořskou vílu z Adersenových knih najdete na severovýchodním břehu Kodaně, ale dejte si pozor, turisti tohle místo zbožňují. Zábavu si užijte v zábavním parku Tivoli v centru města, který zde stojí již od roku 1843 a je tak druhým nejstarším zábavním parkem na světě. Co ale dělat kromě prohlížení památek?

Víte, co je to Hygge?

Pojem hygge je dnes známý téměř každému. Znamená to šťastný život a vnitřní spokojenost. Zkrátka a dobře, jsou to chvíle, kdy jste šťastní a kdy je vám dobře. Odpočiňte si u přístavu Nyhavn, vezměte si sebou kávu nebo čaj a vychutnávejte si život.

Zastávka na kávu

Dánsko je ideální zemí pro všechny milovníky kávy. V Kodani najdete nespočet malých kaváren, pojízdných vozíků a dalších prodavačů kávy. Za šálek si možné připlatíte o něco víc než u nás, ale za ty peníze to opravdu stojí. Udělejte si na ni při procházce městem čas.

Trocha sportu na kole

Cyklistika je v Dánsku velmi oblíbená. Kola tu najdete na každém kroku, stejně tak i cyklostezky, kterých je v zemi celých 500 kilometrů. Poznávejte Kodaň na kole, stačí si ho půjčit pomocí aplikace a šlápnout do pedálů.

Zajeďte si do Malmö

Kodaň už jste projeli křížem krážem a pořád vám zbývá trocha času? Vyrazte na celodenní výlet do Malmö ve Švédsku. Cesta vede přes druhý nejdelší most na světě – jeho délka čítá 16 kilometrů. V samotném městě si pak stejně jako v Kodani půjčte kolo a vydejte se poznávat město i pláže.

Kodaň je rozmanité město, kde si každý najde to své, ať už je to poznávání kultury, historie, nebo objevování místních kavárniček. Ne nadarmo se Kodani říká kolébka hygge, tomuto životnímu stylu se zde nedá vyhnout a sami tak zjistíte, v čem spočívá jeho kouzlo. Nezapomeňte si ale pro cestování autem zkontrolovat platné povinné ručení a havarijní pojištění. Cestovní pojištění mějte sjednané v každém případě, ať už pojede jakýmkoliv dopravním prostředkem. Srovnání cestovního pojištění vám pomůže vybrat to nejlevnější.