Odškodnění za zpožděný let

Pro nikoho není příjemné, když se let zpozdí. Pokud letíte na dovolenou, přijdete o několik hodin odpočinku a pohody. Jenže jestli letíte na obchodní schůzku, může se stát, že díky zpožděnému letu neuzavřete důležitý obchodí.

značkové kufry
ilustrační foto: nejkufry.cz

Pokud vám letecká společnost způsobí určitou ztrátu, můžete žádat o náhradu škody, je však dobré počítat s tím, že ne vždycky náhradu získáte. Cestující mohou podat stížnost i z jiných důvodů než je zpoždění letu, například když se jejich cestovní kufry ztratí či poškodí, nebo pokud nejsou služby poskytovány v takové kvalitě, kterou jste si zaplatili.

Zpoždění letadla

Pokud se váš let zpozdí skrz špatné počasí nebo skrz probíhající stávku, nárok na náhradu škody nemáte. V zásadě platí, že pokud je zpoždění způsobeno něčím, co letecká společnost nemohla nijak ovlivnit, finanční odškodnění nedostanete. Letecká společnost neovlivní například špatné počasí, střet letadla s ptákem nebo stávku. Pokud se však let zpozdí o dvě hodiny, máte nárok na občerstvení a dva telefonní hovory. Jestliže letíte na dovolenou a vaše letadlo se při přistání srazí s ptákem a poničí se, může se let odložit i na další den. I v tomto případě se jedná o mimořádnou situaci, kterou letecká společnost nemohla ovlivnit, proto finanční náhradu nezískáte. Nicméně vám letecká společnost musí zajistit nocleh a do hotelu vás bezplatně odvézt.

Zpoždění z technických důvodů

Výše odškodnění se stanovuje na základě dvou kritérií. Prvním je doba zpoždění a druhým kritériem je vzdálenost letu v km. Nárok na odškodnění budete mít jen v případě, když je zpoždění letu delší jak 3 hodiny. Výše náhrady se pak odvíjí od vzdálenosti letu, pokud je let vzdálený do 1 500 km, máte nárok na náhradu ve výši až 250 eur. Je-li vzdálenost nad 1 500 a do 3 500 km, můžete získat až 400 eur. A až 600 eur získáte při zpoždění, které je delší než tři hodiny a vzdálenost letu je nad 3 500 km.

Uplatnění nároků

Žádost o odškodnění můžete předat rovnou letecké společnosti, nebo se obrátit na společnosti, které odškodnění vymáhají. Tyto společnosti vám pomohou za finanční odměnu náhradu získat, navíc díky této společnosti zvýšíte šanci na uznání odškodnění.